Králova řeč (The King's Speech)

12. března 2011 v 10:35 | Turmë |  Recenze - filmy
Příběh o tom, že koktání je na obtíž (A to zvlášť tehdy, když se stanete hlavou monarchie), vyprávění o nevšedním přátelství dvou mužů z diametrálně odlišného prostředí a totálně jiných nátur. To vše na pozadí 2. sv. války.
(Tento film překvapivě ovládl letošní Oskary a odnesl si 4 sošky.)

I když jsem si byla vědoma 4 ocenění Oskarem, snažila jsem se na tenhle film moc netěšit, abych předešla případnému zklamání. Což ovšem dost těžké, když na vás ze všech stran (filmový magazínů) křičí titulky jako: "Colin Firth ve své životní roli" a chvála se sype i na hlavu mé oblíbené Helen Bonham Carter. Tudíž malé zaujetí mě pochopitelně provázelo.
Můj dojem ale absolutně nepokazilo, naopak jsem si mohla potvrdit zmiňované kvality. Je to skvělý, dobře natočený, britský film. To "britský" je dost důležité a je to taky hodně vidět. Má výborný scénář, vtipy založené na konverzačním humoru a v neposlední řadě vynikající herce (ale o těch až za chvíli). Zároveň je ale konzervativní, usedlý až nenápadný.

Přesto ho považuju za jeden z nejlepších historických filmů poslední doby. Klidně se obejde bez pompézních bitev a srdceryvných scén, které by tu byly pouze proto, aby nás dojaly. Ne - všechno tady je sympaticky lidské, k čemuž určitě pomohl hlavně pravdivý základ příběhu.
Teď už k zmiňovaným hercům. Colin Frith skutečně předvádí dech beroucí výkon a Oskara si podle mě určitě zasloužil. Jeho postava je živoucí, má své klady i chyby. Sledujeme jeho vývoj z trochu nevrlého popudlivce, který ztrácí naději, má strach a je pronásledován minulostí, v hrdinu, který si získá naše sympatie, a v poslední scéně mu držíme palce a snažíme se mu pomáhat s každým slovem (konkrétně tahle scéna ve mně probouzela větší napětí než kdejaká automobilová honička). Geoffreyho Rushe jsem si zamilovala už při jeho první scéně. Je to jediný civilista - muž z davu, nemusí dodržovat žádný bonton, může se pěkně po anglicku (pardon, po australsku) "odvázat". Jeho trefné poznámky dokážou vždy shodit všechnu tu noblesu kolem do snesitelnější úrovně pro obyčejného diváka. A Helen je příjemnou třešinkou na dortu. Její královna matka je sympatická a jako všechny postavy působí opravdově. Jen škoda, že se jí nedostalo většího prostoru. Ani vedlejší herci se nenechali zahanbit, hlavně Timothy Spall (Churchill) a Guy Pearce (Edward VIII.).
Celkově film působí spíš jako divadelní hra - komorně, ale s hereckými výkony, které si zaslouží ocenit.
Hodnocení: 85%


...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama