Abstraktní maják

12. února 2011 v 11:05 | Turmë |  Téma týdne
Zase jednou téma k přemýšlení. Smysl života, smysl života… Takový hezky abstraktní pojem.
Co to je? Jak ho najít? Existuje vůbec? A spousta dalších nikam nevedoucích filozofických otázek, které se rodí ze smutku či nespokojenosti. Že nechápete? Vysvětlím.
Když je člověk šťastný a spokojený, ani ho nenapadnou otázky takového typu. Není k nim důvod. Prostě jen tak žijí a život si užívají. Nemusí se starat o nějaký abstraktní pojem, vystačí si i bez něj.

Naopak když člověk věčně pláče a lamentuje nad hrůzou a tíhou svého života, hledá věčně nějaký "maják", který by ho bezpečně dovedl do přístavu. Něco, co by mu dokázalo a potvrdilo, že jeho ubohoučká existence není zbytečná a že jeho život má nějaké poslání, vyšší cíl. Ale často si pokládají tak složité otázky, že není nikoho, kdo by jim mohl odpovědět.
Podle mě je lepší takové dotazy k nikomu ani nevyslovovat (ani v duchu). Myslím, že je víc nasnadě, aby dotyčný sám převzal otěže svého života do vlastních rukou a sám si určil svůj životní cíl, než aby čekal na nějaké znamení shůry. Ale řekla bych, že to takové lidi stejně neodradí a dál se budou hnát za svým nadpozemským světlem majáku.
Co se mě týče, patří asi spíš k první sortě lidí a otázky o důvodu mého bytí moc neřeším. Kdybych ale skutečně musela něco říct, asi bych vsadila na osvědčené: "Smyslem života je žít." - prosté, výstižné a kolikrát i pravdivé.
Jen jde o to JAK (?) žít. Prostě se jednou narodit, užít si dětství, přežít pubertu, najít si práci, vdát se/oženit se, mít děti, kecat o tom, jak jsme promarnili půlku života bez nějakého HLUBŠÍHO SMYSLU (už je to zase tady), chytnout druhou mízu, dožít se důchodu (v lepším případě) a umřít - NUDA!
Z tohohle mám docela strach, mít takovýhle život. Řeknete si, jaká jsem nevděčná blbka a co by za takový život jiní dali. Dobře přiznávám, je to jen mnou marnivostí, ale buďte k sobě upřímní i vy. Copak jste nikdy nesnili o něčem velké, copak jste nikdy nechtěli od života něco víc?
Fajn, uklidním se, vyškrábu z duše nějaké ty zbytky skromnosti a pokory a slibuju, že kdybych v budoucnu vedla výše zmíněný život, nebudu si stěžovat. Ale kdyby… Tak se mi holt bude žít ještě líp.
Takže mi dovolte malé rozšíření: "Smyslem mého života je žít. Žít znamená život si užít a něco zažít."

smysl života

...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 . . | 12. února 2011 v 13:01 | Reagovat

Tady ti něco posílám. Když právě začínáš číst tohle nepřestávej nebo seti stane něco špatného. Jmenuji se Daisy, je mi 7let mám blond vlasy aděsivé oči. Nemám nos a uši jsem mrtvá. Pokud tohle nepošleš 15 lidemzjevim se dnes večer u tvé postele s nožem a zabiju tě. Tohle nenivtip! Něcodobrého se ti stane v 15:22 -někdo ti zavolá nebo k tobě promluví a řekneMILUJI TĚ!!! P.S.: NEPORUŠ TO... Sorry, že ti to posílam. Posílam to zestrachu. Ne o sebe, ale o své blízké. Tento dopis pocházíz Venezuely byl vyslán, aby změnil tvůj život a udělal těšťastnější. Pošli tento dopis 20 lidem do 96 hodin. Změny se dočkáš do 5dnů. Alena Kovaříková, která to poslala 22 lidem, v losovani vyhrálaautomobil. Erik Pražák, který tomuto dopisu neuveřil do 5 dnu dostal rakovinu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama