Obyvatelé krabic obdivu

11. prosince 2010 v 15:30 | Turmë |  Téma týdne
No to je vám zase téma, řeknu vám. Takové to naše staré známé "krabicové" Téma týdne. Články i s jejich autory snadno rozdělíte do krabic jako nějaké kusy oblečení. Trika s krátkým rukávem *mají o vzoru jasno - maminka, popová "senzace" typu Haničky Montanů nebo Lady Gaga či slaďoučkej šampónkový herec*, houževnaté svetry *vzory nemají, považují je za nepotřebné a dětinské věci, které brzdí naši osobitost nebo si sami sebe berou za svůj ideál* a dlouhé zimní kabáty *desítky až stovky obdivovaných*. Pokud bych se já měla proměnit v kus oděvu, byla bych nejspíš sako nebo možná blejzr, ale o tom až za pár řádků.

Napřed k tomu, co vlastně můžeme považovat za vzor. Někoho, koho považujeme za dokonalého (v určitých mezích), chceme se mu podobat, nastavuje nám laťku, které chceme dosáhnout. V našich vzorech se ukazují naše přání, čím chceme být, kým chceme být, jací chceme být. Náš ideál, za kterým si jdeme (nebo alespoň chceme jít).
To, co mají všechny vzory společné, je náš obdiv. Ale pozor, zamysleme se. My nestojíme o to, abychom se stali naším vzorem. Chceme pouze jejich vlastnosti. Ty vlastnosti, které na nich tak obdivujeme. Čím se dostávám k rozdělení obdivovatelů.

1. Ambiciózní obyvatelé krabic (a pár rad pro ně)

Pořád píšu jen "chceme, chceme, chceme", protože tyhle naše "vzory" jsou v jistém smyslu slova pěkně sobecké. To se týká všech krabic a nemyslím si, že by to bylo nějak zvlášť špatné - jak jsem řekla/psala vzory odráží naše individuální přání. Proč tedy já osobně považuji tu třetí za "nejlepší"?
Nic proti trikům s krátkým, ale připadají mi povrchní a neoriginální - "jejich" vzor je ideálem tisíců dalších.
A žádná výtka proti názorům svetrů, je dobré si najít vlastní styl atd., ale… - přiznejte si, že jednobarevný svetr není tak nápaditý, jako ten se vzorem.
Proto se mi líbí kabáty - dlouhé až po zem, tudíž se na ně vleze tolik obdivuhodných věcí a lidí s jejich vlastnostmi, až si ze snahy podobat se tak trochu všem vytvoří vlastní styl a možná i obdiv jiných. Prostě namícháte určitou ideální směs a BUM! - najednou ani nevíte jak, a už nejste jen nějaký přízemní pišišvor, co kopíruje ostatní, ale jedinečná osoba, která si prostě šla za svým ideálem. Ha!

2. Pasivní odiv (a jeho výhody)

Anebo jednoduše zůstanete u prostého "to se mi líbí". "To se mi líbí" a necháte to být. Žádná cesta za naplněním životního cíle v podobě dosažení oné líbivé věci, ale jen uznalé pokývání hlavou. Pro klidné, neakční, neaktivní, pasivní nebo prostě jen líné "obdivovatele" ideál. Za ničím se nemusí hnát, a přesto jejich myslí vládne pohoda z vědomí, že jejich oblíbené vlastnosti ještě nevymřeli, ba naopak někdo je jejich hrdým nositelem. To ale umí zahřát u srdce, co.

A co tento píšící blejzr, který tolik rozporuplných názorů až se v tom sám ztrácí? Čí vlastnosti jdou mi vzorem? Koho obdivuju? Co chci?
Řeknu vám, co chci: chci mít dlouhé nohy jako Jack Skellington z Nightmare Before Christmas, chci být líná flegmatická kočka jako Garfield *počkat, to už vlastně jsem*, chci být chytrá jako Sheldon Cooper z TBBT *ale o trochu méně otravná*, chci být v obleku tak boží jako Barney Stinson z HIMYM *ale o trochu méně děvkař(ka)* , chci umět řídit TARDIS, chci se vykašlat na všechno a stát se trenérem Pokémonů… a +/-b další milion věcí.
Na závěr bych byla ráda, kdybyste si všimli jedné zajímavosti mých ideálech. Jsou totiž všechny vymyšlené, jediný z nich není reálný či možný. Z čehož pro většinu z nás plyne jedna věc:
Svých ideálů pravděpodobně nikdy nedosáhneme…

Ale co, kašlete na to - žít se přece dá i (ne)ideálně:).

můj vzor

...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 Brita Brita | E-mail | Web | 11. prosince 2010 v 15:43 | Reagovat

hrdě se řadím ke kabátům :-D

2 Brita Brita | E-mail | Web | 11. prosince 2010 v 15:58 | Reagovat

takhle se vlastně dají zaškatulkovat všechna témata týdne :)
moje vzory jsou vědci. jak říkáš, je nejlepší si vytvořit z různých vlastností různých idolů dokonalého člověka, jehož vysoko nastavené laťky chceme dosáhnout :)

3 Nika Caesaris Nika Caesaris | Web | 11. prosince 2010 v 16:02 | Reagovat

Zapomněla jsi na nespárované ponožky, kam se řadí lidé, kteří napsali něco úplně odlišného. I takové články jsem četla. A troufnu si říct, že i napsala.

4 Turmë Turmë | Web | 11. prosince 2010 v 16:28 | Reagovat

[3]: "Nespárované ponožky":) - už píšu štítek na další krabici. Díky za typ.

5 Rowan Rowan | Web | 18. prosince 2010 v 14:06 | Reagovat

Tak tohle bylo báječně originální a osvěžující :) No, asi jsem kabát, který si vyžblebtal pár slov o broži, kterou na něm nosí, mohu-li hopsnout do jedné z krabic XD Páni, fakt skvělý počtení :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama