11. září 2010

11. září 2010 v 11:20 | Turmë |  Why so serious?
9 let
Před devíti lety se změnil svět.
Pro nás, kteří jsme to přímo nezažili je to něco nepředstavitelného.
Copak si někdo z vás dokáže představit tu hrůzu, ten šok, ten strach, ten chaos, tu bolest a beznaděj?
Ale všichni víme jediné - nesmíme dopustit, aby se tohle opakovalo.

11. září 2001 ve faktech a číslech:
(Zdroj: http://www.mediafax.cz/)


MÍSTO
New York City a Arlington (stát Virgínie)

DATUM
úterý 11. září 2001

MRTVÍ
2996 (toto číslo zahrnuje 19 mrtvých atentátníků)

ZRANĚNÍ
nejméně 6291

POPIS ÚTOKU
Islámští teroristé vyzbrojení noži se zmocnili čtyř boeingů na pravidelných linkách na letištích v Bostonu, Newarku a Washingtonu. Dvě z letadel navedli únosci do věží Světového obchodního centra na newyorském ostrově Manhattanu, třetí na sídlo ministerstva obrany - budovu Pentagonu ve Virgínii. Čtvrtý boeing namířili střemhlav do pole ve státě Pensylvánii poté, co se skupina pasažérů pokusila proniknout do pilotní kabiny, kterou ovládli únosci. Tento stroj patrně letěl na Washington - jeho cílem mohl být Bílý dům, nebo Capitol Hill, kde stojí sídlo amerického Kongresu. Zahynuli všichni lidé na palubách letadel i stovky lidí na zemi, zejména ve věžích Dvojčat. Přes 200 lidí vyskočilo z hořících věží.

ŠKODY
Zřítily se stodesetipatrové budovy Světového obchodního centra, dominanty New Yorku, symboly ekonomické síly Ameriky a kdysi nejvyšší mrakodrapy světa. Jejich ocelovou konstrukci oslabil náraz letadel a především požár z paliva boeingů. Na dolním Manhattanu byly zničeny či poškozeny další budovy, vážně poškozen byl také Pentagon u hlavního města Washingtonu.

ATENTÁTNÍCI
K atentátu se přihlásilo islamistické hnutí Al-Káida založené a vedené Saúdem Usámou bin Ládinem. Za mozek útoků je většinou pokládán Kuvajťan Chálid Šajch Muhammad. Z 19 únosců letadel bylo 15 ze Saúdské Arábie (klíčový spojenec USA v oblasti Perského zálivu), dva ze Spojených arabských emirátů a po jednom z Egypta a Libanonu. Vedl je Egypťan Muhammad Atta.

MOTIV
Tažení islamistů proti bezvěrcům. Usáma bin Ládin vydal v roce 1998 fatvu, náboženské prohlášení, jež uvádí, že "povinností muslimů je kdekoli na světě zabíjet Američany". Fatva cituje Korán, který vyzývá: "Zabíjejte bezvěrce všude, kdekoli je najdete".

REAKCE
Vláda prezidenta George Bushe vyhlásila válku proti teroru. Američané za podpory spojenců zaútočili na Afghánistán, kde žil se svolením vlády islamistického hnutí Taliban Usáma bin Ládin. Americká vláda také prosadila v Kongresu Vlastenecký zákon, který zřídil koordinační centrum tajných služeb, ministerstvo vnitřní bezpečnosti a umožnil snadnější sledování lidí včetně odposlechů.

...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama