Kdo se bojí...

20. srpna 2010 v 14:15 | Turmë |  Téma týdne
Ahoj, lidi, je tu pravidelný článek na Téma týdne. O víkendu tady nejsem, ale doufám, že i v neobvyklý pátek si to přečtete.  

"Na strachu není nic špatného. Je to přirozená reakce těla na neznámou situaci. Když hrozný drak srší oheň a pojídá udatné rytíře, to přece vůbec neznamená, že seš srab. Ani když se trochu bojíš, že ne?"říká moudrý to osel ze Shreka a ještě dodává: "Nic si z toho nedělej. Taky jsem míval hrůzu ze tmy, dokud… Počkej! Furt mám hrůzu ze tmy!"
Strach je opravdu přirozená věc. Vždyť i Nebojsa se, i když jeho jméno k tomu nenasvědčuje, na konci pohádky začal bát. Zajímavější než to, jak strach prožíváme (jelikož je to dost individuální záležitost, nechci se o tom moc rozepisovat - koneckonců všichni jsme tyto pocity nejednou zažily a věřte mi, že ještě nejednou zažijeme), jsou příčiny této reakce.

Ke konci školního roku jsem s kámoškou dělala referát do bioši na téma "fobie" a z některých fobií jsme obě měli ještě druhý den úsměv na rtech. Takovou klaustrofobie nebo arachnofobie (strach z pavouků) bych ještě pochopila, ale neříkejte mi, že by vás nepobavila třeba venustrafobie (strach z krásných žen), nomofobie (strach ze ztráty či odcizení mobilního telefonu nebo strach ze ztráty mobilního signálu), dentoskalpofobie (strach ze zubních párátek) nebo arachibutyrofobie (strach z toho, že se na horní patro úst přilepí arašídové máslo, případně z arašídového másla obecně). A obzvlášť ironická mi přišla hipopotomonstroseskvipedaliofobie (strach z dlouhých slov), vždyť postižený se musí zažívat i při vyslovování svého neduhu.
Pokud jde o můj osobní přístup ke strachu… no… Víte, jak občas bývají v různých dotaznících, anketách a soutěžích otázky typu: "Z čeho máte největší strach?" - můžu svědomitě říct, že takové dotazy ze srdce nesnáším (tyhle a ještě: "Proč bychom si měli vybrat právě vás?").
Jak to mám, sakra, vědět? Nechci znít domýšlivě nebo namyšleně, ale já to opravdu nevím. Už nejsem dítě, co se bojí příšery pod postelí. Ještě nejsem dospělá, abych se zatěžovala obavami o budoucnosti a zabezpečení rodiny. V mém věku se holky většinou bojí stáří, to se u mě taky neprojevuje - vlastně se na důchod docela těším:). Tudíž v reálném životě si strachu moc "neužiju".
Takže jediné u čeho pociťuju strach, jsou asi horory. Ale to často fest. Fakt, bojím se i Věřte, nevěřte:). Tímhle způsobem se nerada bojím (to už radši nějaký extrémní sport by mi byl příjemnější). Na rozdíl od mých některých kamarádek, které se můžou pochlubit celou sbírkou hororový filmů různého původu i kvality. Znám ale i pár takových, co to občas krapet přeženou. Věřte, že dívat se na 3:15 zemřeš, Záhadu Blair Witch nebo snímky podobného ražení, když jste sami doma, venku zuří bouřka, chodbami se ozývají podivné zvuky a kalendář ukazuje pátek 13. (fajn - tohle jsem už malinko přehnala) není zrovna nejlepší nápad.
Lidi se ale rádi bojí. Kdyby to bylo jinak, s hororovou kinematografií bylo šlo z kopce. Ale i strach se vyvíjí a jeho hranice se posouvají. Co dřívější generaci přišlo jako vrchol hrůzy, vyvolává dnes spíš lehké pousmání (jak já se našim smála, když jsem zjistila, že se nejvíc báli Fantomase).
Co myslíte vy? Myslíte, že opravdu jednou zanikne strach jako přežitek předků? A nebyla by to tak trochu škoda?

strach

...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pejsaneb Pejsaneb | Web | 20. srpna 2010 v 14:27 | Reagovat

http://modelky-a-celebrity.blog.cz/1008/hrozivy-sklep-new-serial-blogu-0-01#komentare
mrkneš pls ?? :)) a jinak to ignorujkdyž nechceš ;) ale je to můj první seriál na mém blogu ;) jééé !! krásně napsáno ;)

2 Macy → SB Macy → SB | Web | 20. srpna 2010 v 14:39 | Reagovat

Hezky napsáno.Máš pravdu. Já se stáří taky bojím :-D zvlášť když vidím, co si všecko ty lidi na důchodce dovolí.viz ten nedávný případ jak toho dědu ubili kvůli 50 Kč. Hrůza,zavřít!!!
Horory nesleduju, vůbec mně to neláká,přijde mně to jako slátaniny :-D

3 helenazrustova helenazrustova | Web | 20. srpna 2010 v 14:59 | Reagovat

No, mě teda film tři patnáct zemřeš nevyděsil ani trochu. To spíš Zrcadla - to byl hnusnej horor - to jsem se bála několik dní podívat do zrcadla:-D

4 Ellen Ellen | 20. srpna 2010 v 15:53 | Reagovat

http://ellleanora.blog.cz/ NAVSTIV! :-x

5 -.Baryk.- -.Baryk.- | Web | 20. srpna 2010 v 16:25 | Reagovat

Já se taky bojím hororů.. Viděla jsi kruh?? Tak toho se bojím 3roky :D .. NO  hezky napsné.. horory zaniknout nemusí jenom aby se to napsalo na webech as takovech dalších ... ...

6 Endersa Endersa | Web | 26. srpna 2010 v 17:11 | Reagovat

zajímavej článek....a ten obrázek se super xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama