Desmodus rotundus

14. srpna 2010 v 17:15 | Turmë |  Téma týdne
Upír obecný (Desmodus rotundus) někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Amerika, tropické a subtropické oblasti od Mexika po sever Chile a Argentiny

Tělesné rozměry:
* Délka: tělo 8 cm
* Rozpětí křídel: 20 cm
* Hmotnost: 30 g

Potrava

Upír obecný se živí výhradně krví teplokrevných živočichů.
Upíři nejsou příliš obratní letci a podobně jako kaloni vysílají ultrazvukové signály nižší frekvence. Existuje teorie, že právě toto znevýhodnění donutilo předka upírů, aby se místo chytání hmyzu za letu živil ektoparazity velkých savců. Společně s krví nasátými cizopasníky tak spořádal i větší či menší množství krve hostitele.
Dnešní upíři jsou plně přizpůsobeni ke konzumaci krve. Stoličky mají téměř úplně redukované, zato řezáky jsou velmi ostré a slouží k naříznutí kůže hostitele. Správné místo, kam kousnout, pozná upír pomocí zvláštního tepločivného orgánu, který mají v okolí nozder.

Způsob života

Přes den se ukrývají na tmavých místech, v jeskyních, v dutinách stromů i v budovách, často ve velkých koloniích, někdy společně s dalšími druhy netopýrů. Vylétávají, teprve když je úplná tma, a hledají hostitele. Létají pomalu a nízko nad zemí.
K hostiteli málokdy přilétávají, jakmile nějakého objeví, přistanou na zem a dojdou po čtyřech.

Délka života: nejstarší známý exemplář ve volné přírodě 9 let, v zajetí až 20 let

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/ + moje úpravaTrocha malé recese na úvod. Už jsem byla unavená všemi těmi monotématickými čláky. Totiž po pravdě by se tohle téma týdne mohlo klidně jmenovat Twilight. Zkuste schválně najít mezi tento týdenními články nějaký kvalitní článek o upírech, ve kterém není donekonečna rozpitvávané Stmívání. Já to zkusila - a moc jsem jich nenašla. Tuhle situaci jsem tušila, už když jsem se to v pondělí dozvěděla. Blog.cz se opět (jako třeba i u Anime) rozděluje do dvou nesmiřitelných skupin. Do těch, co MoCiNkY lOwIsKuJí Edwardíčka a těch, kterým se chce po předčtení podobných textů zvracet. A já se opět nemůžu nějak začlenit. Na jednu stranu jsem (ještě než propukla ta mánie) považovala knížky od paní Mayerové za (pro někoho) zajímavé. I když osobně jsem Nový měsíc odložila po pár stránkách s tím, že takové fantasy "bláboly" nejsou nic pro mě, ale chápala jsem, že mé více romantické kamarádky to mohlo chytnout. A potom propuklo to šílené maniactví s filmy atd., o kterém se rozepisovat nebudu (koneckonců si o něm můžete přečíst v každém druhém článku). Propánakrále, lidi. Vždyť je tolik jiných příběhů (potažmo filmů) o upírech. Znovu opakuju, že sice nejsem vyložený odpůrce Twilight, ale kdyby se proti sobě postavili mladý pan Cullen a třeba takový Van Helsing, asi by křičela něco jako: "Do toho Gabrieli! Nacpi mu ty jeho značkový hadry do té jeho třpytící se pr… ehm… pozadí. Sorry, Bello." A sorry i všechny fanynky a oba fanoušci.
Jen podle mého názoru by měl být upír trochu no - děsivý. Asi jsem trochu poznamenaná svým prvním "setkáním" s upírem - v pěti letech jsem jednou večer omylem telku přepla na program, kde zrovna dávali Buffy, přemožitelku upírů. Tehdy to pro mě nebyl extra příjemný zážitek, ale postupem času a mé závislosti na filmech jsem si upíry docela oblíbila.
Docela oblíbila??? Jak to tak píšu, uvědomuju si, jak moc se v dnešní době změnil pohled na upíry. V dřívějších dobách to byli nejen mytický postavy opředené tajemnem a oplývající jistým "charismatem", nýbrž i obávaní predátoři, monstra lačnící po krvi, příšery, kterým bylo třeba do srdce vrazit ostrý osikový kůl či stříbrnou kulku. A dnes - první rys stále a stále sílí, zatím co druhý upadá do zapomnění. Drákula by se možná obracel v hrobě (nebo kde to skončil), kdyby viděl, kolik 13tiletých slečen se v dnešní době touží stát upírem (to, jak by tohoto cílu chtěli dosáhnout, by mě rozhodně zajímalo, ale to bych odbočila).
Jsem jen o dva roky starší než můj uvedený příkladový věk, ale upírem bych se stát nechtěla. A mám hned několik důvodů:

1. Celý den ležet někde ve vlhkém starém sklepě ještě staršího hradu (a navíc v rakvi - kde je tak málo místa - nic pro klaustrofobiky).

2. Smět vylézt ven pouze v noci, protože jediný sluneční paprsek z vás může udělat rozprsknutou krvavou skvrnu (sbohem, má - momentálně opravdu velmi hezky opálená pokožko).

3. Sát krev, která není nic extrémně chutného, a rozhodně mi netvrďte, že ty dlouhé duté špičáky by se dobře čistily.

4. Taky se neodrážíte v zrcadle. Jak tedy zjistíte přítomnost velkého červeného beďaru ve středu vašeho čela nebo případnou nedokonalost vašeho pracně dělaného účesu na večírek?

5. Nemůžete si dát topinku s česnekem. Ne, že bych je měla tak ráda, ale jde o ten pocit, že bych mohla.

6. "Normální" (ano, zase to slovo musím použít) lidé se na vás budou dívat skrz prsty. Určitě na vás taky budou svádět takové věci jako je hlad, nemoci nebo špatné počasí. To je teda fakt nefér.

7. Najednou je z vás kočovný samotář. Kde potom splašit kluka na maturiťák?

Jak vidíte, je toho hodně. Můžu říct, že za tohle mi ani nadpřirozené schopnosti, ani fakt, že jako upírka bych asi byla kráska s rudými rty a černými (mými vysněnými) vlasy, opravdu nestojí. I když momentíček… hm… Ne, opravdu nestojí.


...
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kamishiro Kamishiro | Web | 14. srpna 2010 v 18:06 | Reagovat

super clanok takto maju vyzerat nie jedna veta perfektne :-)

2 TsuchiKim TsuchiKim | Web | 14. srpna 2010 v 18:49 | Reagovat

já můžu s klidným svědomím říct, že u mě Twilight najdeš jen v jedné větě :D
máš to pěkně napsané, ale nejvíc se mi líbí ty vyjmenované body :D taky by mě zajímalo jak můžou být tak krásně upravení, když se nevidí v zrcadle, ale třeba jim s tím někdo pomáhá ;-)

3 Macy Macy | Web | 15. srpna 2010 v 18:06 | Reagovat

Pěkný článek.Ty ty slohovky umíš

4 Martinka Martinka | 15. srpna 2010 v 18:07 | Reagovat

Ta Bella je stejně škaredá :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama