Osobnost měsíce: Květen

28. května 2010 v 17:25 | Turmë |  Osobnost měsíce
Jméno: Nicole Mary Kidman

Datum narození: 20. 06. 1967

Místo narození: Honolulu, Havaj, USA

Povolání: Herečka, zpěvačka

Životopis:

Nicole se narodila na Hawai, ale vyrůstala v Longueville, předměstí Sydney v Australii, kam se přestěhovala, když jí byly 4 roky.
Její otec Anthony, biochemik a psycholog na Hawaii studoval. Její matka Janelle je oddaná feministka, snažila se jí a její setru Antonii připravit na skutečný život. Nicole se učila tanec, drama a mimiku. Když jí bylo deset let, tak se silně zajímala o balet. Oficiálně začala účinkovat v divadle ve Philip Street Theater. Kidman debutovala v australském filmu Vánoce v divočině (1983).
Již ve svých 14 letech se začala objevovat v seriálech Winners a Five-Mile Creek. Téměř přes noc se stala celonárodní hvězdou díky seriálu Vietnam, který jí přinesl cenu pro nejlepší herečku roku od australské veřejnosti i Australského filmového institutu. Kromě ohlasů veřejnosti a odborné kritiky se jí také podařilo přilákat zájem australských filmařů, který vedl k rolím ve filmech jako Smaragdové město nebo Flirtování a seriálu Bangkok Hilton.
Na cenu herecký objev roku od Sydney Theater Critics byla nominována za roli v divadelní hře Steel Magnolias. První mezinárodní úspěch jí přinesl v roce 1989 psychologický thriller Úplné bezvětří režiséra Philipa Noyce. Po této roli se stala velmi žádanou herečkou a v průběhu následujících let spolupracovala s režiséry jako Robert Benton (Billy Bathgate), Bruce Joel Rubin (Můj život), Joel Schumacher (Batman navždy) nebo Stanley Kubrick (Eyes Wide Shut). Za výkon ve filmu Guse Van Santa "Zemřít pro" získala Zlatý glóbus, cenu pro nejlepší herečku od Bostonských a Londýnských filmových kritiků a ocenění na Filmovém festivalu v Seattlu. V tomto filmu si zahrála pohlednou blondýnku z amerického maloměsta Suzanne Stoneovou, která se rozhodla, že se stane televizní reportérkou. Nicole Kidman se v roce 1990 provdala za hollywoodskou super hvězdu Toma Cruise, se který se několikrát snažila otěhotnět, ale nakonec si adoptovali dvě děti - Isabellu a Connora. S Tomem se rozvedli v roce 2001.
Zahrála si ve dvou komerčně nejúspěšnějších filmech roku 2001, Ti druzí a Moulin Rouge. Nicole Kidman získala v roce 2003 Oscara, Zlatý glóbus a cenu BAFTA za herecký výkon v roli spisovatelky Virginie Woolf ve filmu Stephena Daldryho Hodiny. Byla také nominována na cenu SAG a spolu s Meryl Streep a Julianne Moore získala Stříbrného medvěda na Filmovém festivalu v Berlíně. Na Zlaté glóby byla nominována také za další dva filmy: drama Anthonyho Minghelly Návrat do Cold Mountain a film Zrození, který jí přinesl i nominaci na Cenu londýnských filmových kritiků pro herečku roku. V roce 2004 si zahrála hlavní ženskou roli v remaku filmu Stepfordské paničky. V roce 2005 si zahrála naivní a dobrosrdečnou čarodějku Isabel ve filmu režisérky a scénáristky Nory Ephron, Moje krásná čarodějka. Námětem pro natočení tohoto filmu byl oblíbený romantický komediální seriál Bewitched. Nicole se dále se objevila v thrilleru Larse Von Triera Dogville a romantickém dramatu Roberta Bentona Lidská skvrna. Zahrála si i v politickém thrilleru Tlumočnice, režiséra Sydneyho Pollacka. V roce 2006 natočila drama Fur, v němž se zhostíla role slavné fotografky Diane Arbus a v roce si zahrála ve filmu Invaze a fantasy Zlatý kompas.
Nicole Kidman se 25. června 2006 vdala za country zpěváka Keitha Urbana. Svatba se konala v australském Sydney. Dne 7. července 2008 se jim narodilo jejich první dítě, dcera Sunday Rose Kidman Urban. Její druhé jméno bylo vybráno podle babičky Keitha Urbana.
V roce 2008 si také zahrála společně s Hugh Jackmanem ve filmu Austrálie. Její nejnovější filmy jsou filmy Nine (2009) a Rabbit Hole (2010).

Zajímavosti:

Náhrdelník, který má Kidman ve filmu Moulin Rouge na sobě byl vyroben z opravdových diamantů a jde o nejdražší šperk, který byl kdy zhotoven speciálně pro film. Má hodnotu 1 milionu dolarů.

Nicole Kidman podepsala smlouvu na film Tlumočnice bez toho, že by si přečetla scénář.

Video:
(Moulin Rouge - Diamonds are a girls best friend) 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Matuš Matuš | E-mail | Web | 30. září 2011 v 4:30 | Reagovat

Fajn blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama