Pátek třináctého!!! Smůla nebo náhoda???

13. listopadu 2009 v 18:25 | Turmë |  (Ne)Obyčejné věci
Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Chorobná obava z tohoto data se nazývá paraskavedekatriafobie a jedná se o speciální formu fóbie z čísla 13 (triskaidekafobie).

Pátek třináctého - nešťastný den pro křesťany?

Podle starých Germánů a Římanů byl pátek šťastným dnem, který byl zasvěcený bohyni lásky - Freye. S nástupem a rozvojem křesťanství se však význam pátku začal měnit. Podle křesťanů byl pátek dnem smůly a neštěstí. Raní křesťané tvrdili, že v pátek 13. byl ukřižován Ježíš Kristus, při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil. V pátek nabídla údajně Eva jablko hříchu Adamovi, v pátek Kain zabil svého bratra Ábela a v pátek začala velká potopa. Navíc v pátek došlo ke zmatení jazyků v Babylóně. Pro křesťany, jak se zdá, je pátek třináctého skutečně nešťastný den.

Skandinávský výklad "nešťastné" třináctky…

Tento příběh praví, že 12 bohů se sešlo ve Valhale, nebi starých Germánů. Toto setkání však narušil nezvaný host - třináctý bůh - zlý bůh Loki. Způsobil, že došlo ke smrti boha radosti a potěšení - Baldera. Smrt Baldera uvrhla na celou Zemi tmu.

Černý pátek pro templáře

Ani slavnému rytířskému řádu templářů nepřinesl pátek třináctého nic dobrého. Francouzský král Filip IV. Neměl pro templáře pochopení. Jestli jim záviděl jejich údajné bohatství nebo moc, se už asi nikdy nedozvíme. Pravdou je, že král Filip templáře z duše nenáviděl. V osudný pátek, 13. 10. 1307, se spojil s církví a začalo kruté pronásledování, zatýkání, mučení a následné upalování templářů na hranicích. Byl zabaven veškerý jejich majetek, templáři byli osočeni z kacířství a smrti neušel ani jejich velmistr Jaques de Molay. Zánik tohoto řádu se však vymstil i Filipovi IV.
Poslední templářský velmistr podle pověsti Filipa proklel a ten přesně do roka a do dne zemřel bolestnou smrtí, když jej usmýkal jeho kůň k smrti.

Fobie z pátku třináctého

Možná se vám může zdát neuvěřitelné, ale skutečně existuje fobie z pátku třináctého. Odborně se nazývá paraskavedekatriafobie a tímto strachem trpí stovky lidí. Podle vědců z Stress management Center and Phobia Institut v Severní Carolině, v USA jím dokonce trpí 14 z 21 milionů lidí. Tito lidé si v pátek třináctého berou volno, nesedají za volant, nelétají letadlem, nedělají vážná rozhodnutí a trpí pocitem úzkosti a paniky. Vědci se však domnívají, že tato fobie je způsobena určitou autosugescí, kterou si tito lidé vytvořili - tudíž, že pátek třináctého je dnem smůly. Z historických osobností číslo 13 nesnášel Winston Churchill, který v tento den odmítal cestovat.


Fobie z čísla třináct

Triskaidekafobie fobie označující chorobný strach z čísla 13. Postižení se obávají jakékoliv přítomnosti čísla třináct - 13. den v měsíci je pro ně nešťastný, nemohou bydlet v hotelovém pokoji s tímto číslem apod. Strach a pověra ze třináctky jsou tak rozšířené, že se např. v některých hotelech vůbec nevyskytuje pokoj s tímto číslem, jinde zas mezi 12. a 14. patrem zcela chybí 13. patro - na číselníku ve výtahu, fyzicky (jedná se vlastně o podvod, protože třinácté patro bude existovat i když bude označeno jinak) nebo se může jednat o neobytné technické podlaží. Tato fobie je občas mylně ztotožňována s pověrou o nešťastném pátku třináctého, kteří mnozí lidé považují za smolný den. Přitom se, jak zdůrazňují odborníci, jedná o autosugesci - člověk si zafixuje, že se mu v tento den něco nepodaří, což se také často stane. Roli může případně hrát i selektivnost paměti, tedy že kdyby se totéž stalo jiný den, člověk si ani nezapamatujeme, kdy to bylo, zatímco pokud se něco stane zrovna pátek 13., takže si konkrétní smůlu s datem spojí.


A co takhle recese?

V americké Philadelphii vznikl klub, který se jmenuje - jak jinak - Pátek třináctého. Jeho členové se scházejí výhradně každý pátek třináctého a dávají svým chováním všem pověrám na frak. Rozbíjí zrcadla, vypouští ve velkém černé kočky a podobně. Prostě si z pátku třináctého dělají legraci.

A jak prožíváte pátek třináctého vy?


Zdroj: http://cs.wikipedia.org/, http://www.velkaepocha.sk/
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama