Předvečer svátku Všech svatých

31. října 2009 v 20:45 | Turmë |  (Ne)Obyčejné věci

Co je to Halloween?


Halloween si v našich krajích většinou spojujeme s Amerikou (přesněji s USA). Tento svátek je ale původně starý Keltský zvyk, známý jako "Samhain" a znamená "Konec léta".
Halloween se slaví poslední noc keltského roku, začínající západem slunce 31. října a trvající do východu slunce 1. listopadu. Je to noc, kdy předěl mezi světem živých a královstvím neživých je nejmenší. Je to nejmagičtější noc v roce.
V této magické noci se posazovala svítící lucerna vyřezaná z tuřínu nebo tykve před krytý vchod do domu nebo přímo do okna. Měla vítat zemřelé předky a zároveň sloužit jako ochrana proti zlomyslným duchům. Jako zdroj světla byly používány hořící kousky uhlí, později se do dýní usazovala svíčka.
Když evropští osadníci (zvláště Irové) přijeli do Ameriky, objevili praktickou věc: zde rostoucí v Evropě neznámé dýně jsou větší a lépe se hodí pro vyřezávání než řepa používaná na starém kontinentě. Halloween tak nabral "druhý dech" a byl od 19. století slaven dokonce ještě více než dříve.


Halloween dnes


Halloween je svátek, slavený 31. října, většinou dětmi, které se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu se slavným pořekadlem Trick or treat a "koledují" sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicko-mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj.

Halloween u nás

Halloween v Čechách se zatím málo ujal, ale kdoví co nás čeká v budoucnu. V Čechách existuje podobný svátek Halloween, je to o dva dny později 2. listopadu - Památka zesnulých (Dušičky).

Jak vzniklo slovo Halloween?

Původní název byl Hallowe'en zkratka z anglického All-hallow-even (doslovný překlad: Všech Svatých předvečer/vigilie/ první nešpory). Můžete taky slyšet název: ,,předvečer svátku Všech svatých". Pravděpodobně má i souvislost s křesťanský svátek Všech svatých.

Halloweenské symboly: Tradičními znaky Halloweenu jsou dýně, speciálně vyřezané a uvnitř je svíčka (tzv. Jack-o'-Lantern), dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci atd. Barvy černá a oranžová.


Jak to všechno začalo?


Bylo-nebylo, ale spíš bylo, protože o tom vypráví jedna irská legenda a není důvod, abychom jí nevěřili. Takže: za dávných časů, žil jeden člověk, který se jmenoval Jack. Jack nežil zrovna příkladným životem. Jeho nejhorší vlastností bylo, že se nechtěl s nikým o nic dělit, nikomu pomáhat a jen tak si sám se svou sobeckostí proplouval životem. Když Jack doplul ve svém životě až k samému konci a umřel, jeho duši najednou nechtěli ani v nebi ani v pekle. Za trest musel bloudit s lucerničkou sem a tam.

Na základě této legendy začali Irové vyřezávat na Jackovu památku obličeje třeba do brambor nebo do ředkví. Tenkrát ještě nesvítily. To až později, kdy se pár irských přistěhovalců objevilo v Americe a spolu s nimi i jejich zvyk. A to už byl jen krůček k tomu, začít vyřezávat všelijaké obličeje do obřích dýní. Na Halloweenském koledování si většina lidí na cestu svítí právě dýňovými lampičkami. Ve skutečnosti tedy nesvítí sobě, ale svítí mrtvým duším, aby dokázaly najít svoji správnou cestu a klid.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama