Září 2009

Tak, co je tady nového?

30. září 2009 v 14:15 | Turmë |  Ve stínu Sacré-Cœur
Všichni zasedneme okolo velkého oválného stolu. Je na něm nový ubrus s květy.
"Už je to nese."řekne Luisa při cestě z kuchyně: "Dnes podáváme speciální menu: Teplá nudlová polévka s kuřecím masem, servírována s bagetou k zakusování, samozřejmě. Jako hlavní chod máme pravé nefalšované Ratatouille a jako desert - Crème brûlée!"rozplývá se. "Hm…Mňam."promluví Nessa.
"No pane jo. To jsi nemusela, Luiso."povím.
Ta se ale nedá odbýt: "Ale no tak. Jsi host, jsi. Jsi zahraniční host, jsi. Takže musíš okusit všechny složky francouzské kultury. Dnes jídlo, zítra půjdeme do Louvru, na Eiffelovku, do Notre-Dame, k Vítěznému oblouku…"
"Cože? Páni, to je ale program. Já jsem doufala, že se budu moc taky vyspat. To víš časový posun a tak…"ale jako bych mluvila do větru.
"Musím tě taky ukázat v práci a ve škole. Slíbila jsem to."řekne ségra. Michèle chodí i přes prázky do školy na zkoušky baletu. Ale práci furt mění, takže se radši zeptám: "A kde teď vlastně pracuješ?".
"Na léto jsem sehnala super brigádu. Pracuju jako servírka v Moulin Rouge. Plat je super, ale jsem tam nová, takže jsem dneska nemohla pro tebe."
"Aha."chápu.
"Moulin Rouge? To je ten bordel, ne?"řekne nevrle Voisin.
"No, to není zrovna bordel. Spíš kabaret."vysvětlí Michèle.
"Ale i tak to není moc bezpečné místo pro mladou dívku, nemyslíš, Luiso?"podívá se na tetu Sophia.
Ta ale obratem odpoví: "Ale no tak Sophie, Michèle je už dost velká a zvládá to dobře. Vždyť dělá servírku, nekroutí se někde u tyče. A mimo to šéf Moulin Rouge je můj dobrý známý. Pan Greif je velice milá osoba a seriózní obchodník."nadchne se Luisa.
"Máte na mysli Huga Greifa."zarazí se Voisin.
"Ano. Znáte ho?"zeptá se teta.
"Už jsem o něm slyšel."řekne a kostnatou rukou drtí vidličku.
Co si asi udělali, že o něm mluví s takovým odporem?
Vtom se do hovoru vloží Michèle: "Milý, to on je. Hlavně k atraktivním podřízeným, jak jsem slyšela…".
"Co tím chceš říct."nechápe Luisa.
"Ó drby!!! Úžasné. Povídej."vybídne ji Sophia.
"No, říká si to celý Montmartre. Prý má poměr… s jednou naší tanečnicí. Asi s Carin. U ní bych se tomu ani nedivila."
"Proč? Špatná pověst?"zeptám se.
"Tak nějak. Víš, ona se ráda nechá vydržovat. A na počtu nápadníků jí moc nezáleží.". Voisinovi už asi ruply nervy. Rychle vstane od stolu a beze slova pádí ke dveřím. Fakt by mě zajímalo, co proti němu má.
"Řekla jsem snad něco špatně?"Michèle to nechápe. Já taky ne:).

Ajťák

29. září 2009 v 18:00 | Turmë |  Najdi svůj styl!
Jedná se o člověka, který se věnuje IT oboru ať už profesionálně, či jako hobby.

Každý si patrně představíme někoho jiného. Jaká je tedy charakteristika ajťáka?

Je to kluk, nebo chlap, který má většinou u sebe neustále počítač. Buď laptop, nebo palmtop nebo mobil, foťák, mp3 a možná existují i nové hračičky, o kterých ještě nemáme ani ponětí. Ajťák už ale o nich ví. Druhý počítač má určitě doma, třetí v práci, čtvrtý na koleji…. Beztak má i muzejní sbírku starých kousků, někde ve sklepě nebo na půdě.

Vzhledem není moc přitažlivý, ale pozor, už ne vždy platí, že se jedná o pohublého vyššího člověka s brejličkami, který když foukne vítr, odletí nebo se zlomí. Většinou nedbá na vzhled, ani oblečení. Speciální typ je "matfyzák" - z holčičího pohledu ještě horší varianta, někdy bývá označován za "prestižáka" - nosí boty prestige (nebo prestiže).

Když se ajťáci sejdou, např. na srazu z VŠ, sdruží se do jednoho koutku, v kterém si pak javují, NETují nebo jen buffrují (taky těm pojmům nerozumíte?:)). Jsou schopni ze srazu odejít s tím, že musí ještě něco "doladit".

Shodnout se můžeme na krátké a stručné definici - v běžném životě si nic nepamatují a jsou zmatení. V takovém případě jim pomáhá manželka, nebo přítelkyně, ale i maminka, protože ajťáci první dvě osoby často nemají.

Ajťák často zapomíná např.: na přítelčiny narozeniny. Odůvodní to tím, že má vybitou "krabičku" (rozuměj něco, co mu mělo zapípat a napsat: "Přítelkyně má dnes narozeniny.")

Další vypozorovaný znak - ajťáci se neustále něčemu diví. Někdy máte pocit, že nás vůbec neposlouchají a nevnímají. Je třeba jim vše říci několikrát a dávat pozor, zda nějakým způsobem reaguje, abyste si ověřili, že vás vzal na vědomí.

Takže až se setkáte s označením: No prostě takový ajťák, vzpomeňte si, co to vlastně znamená:)

Další info: Doporučuju zhlédnout pár dílů seriálu Ajťáci. Pak pochopíte vše:).


Zdroj: www.lukas.faltynek.com + moje úprava

X-men týden

29. září 2009 v 15:40 | Turmë |  Film/TV news
Mám úplně super náladu. Tento týden je totiž ve znamení mé oblíbené série X-men. Dnes vychází X-men Origins: Wolverine na DVD, v pátek v 21.20 vysílají na Primě X-men 2 a v sobotu X-men 3: Poslední vzdor. Prostě úžasný komiksový nářez:).


Osobnost týdne 21. 9. 2009 - 27. 9. 2009

26. září 2009 v 11:30 | Turmë |  Osobnost měsíce
Omlouvám se, že jsem sem článek dala až dnes, ale vyjeli jsme si na výlet a já neměla přístup k internetu. Takže sorry:).

Beyoncé
Jméno: Beyoncé Giselle Knowles

Datum narození: 4. 09. 1981

Místo narození: Houston, Texas, USA

Povolání: Zpěvačka, herečka

Životopis:

Beyoncé Giselle Knowles začala svou hereckou kariéru v sedmi letech, když potkala LaTaviu Robersonovou na konkurzu pro dětskou skupinu. Její sestřenice Kelly Rowland se k nim brzy přidala. Nakonec bylo trio mladých zpěvaček doplněno o čtvrtou členku LeToyu Luckett a tak se pomalu formovala dívčí skupina Destiny's Child. Vedoucí Music World Management's Matthew Knowles, který je otcem Beyoncé a zákonný opatrovník Kelly se stal jejich manažerem. Dívky prošly přes různé hudební styly a pěvecké směry, až se oficiálně v roce 1995 rozhodli prorazit jako Destiny's Child. Po několika vystoupeních v okolí Houstonu, se skupina objevila v populárním televizním pořadu pro hledání nových talentů "Star Search" (Hledání hvězd). Přestože nevyhrály soutěž, podařilo se jim získat smlouvu s Columbia Records. Jejich prvním hitem byl singl "No, No, No", který vydaly v listopadu 1997. Stejný rok přišlo na svět první album a jmenovalo se Destiny's Child. Album mělo obrovský úspěch v
Evropě a proto zde skupina uskutečnila velké turné. Jestliže se o prvním albu dalo říct, že bylo poměrně úspěšné, tak o druhém se muselo říct, že bylo obrovským trhákem. Album "The Writing's On the Wall" (1999) se stalo 8x platinové v USA, získalo 2 nominace na Grammy a celosvětově se ho prodalo více než 10 miliónů. Z alba se použily písničky pro soundtracky k filmům Proč se blázni zamilují "Why Do Fools Fall In Love?" a Romeo musí zemřít "Romeo Must Die". Přestože se skupina zdála jako dokonalá, která nemá žádné problémy, opak byl pravdou. V březnu 2000 členky LeToya Luckett a LaTavia Roberson oznámily, že opouštějí skupinu. Později se ukázalo, že obě členky byly nespokojeny s manažerem Matthewem Knowlesem. Přesto se skupina snažila zachovat celistvost a proto tyto dvě členky byly nahrazeny Michelle Williamsovou a Farrah Franklinovou. Právě, když se zdálo, že Destiny's Child má své problémy za sebou, tak Farrah Franklinová po 5 měsících skupinu opustila. Nakonec teda skupina zůstala ve třech a dokončila své třetí album Survivor (2001). Úspěch tohoto alba byl vyrovnaný s předchozím a stalo se celosvětově multi-platinové. Beyoncé také začíná svou hereckou kariéru nejprve v televizním filmu "Carmen: A Hip Hopera" a následně ve filmové komedii Austin Powers - Agent 003 "Austin Powers in Goldmember". V roce 2003 si zahrála hlavní ženskou roli ve filmu "The Fighting Temptations", kde hlavní mužskou roli ztvárnil Cuba Gooding Jr.. V roce 2003 na sólové dráze, se Beyoncé vedlo velmi dobře. Prvním CD "Dangerously in Love" sklidila velký úspěch. Nejvíce písní Crazy In Love nazpívané s hudebníkem jehož jméno je Jay-Z, dlouholetým přítelem a nynějším manželem. Známe jsou taktéž písně Naughty Girl, Work It Out nebo Baby Boy, kde slopupracovala s Seanem Paulem. V roce 2006 vydala Beyoncé další CD s názvem B'Day. Toto CD bylo prozatím nejúspěšnější. Zajímavé také bylo tím, že na každou píseň byl videoklip, tudíž velké proslavení. Nejznámějšími písněmi se staly Irreplaceable, Ring The Alarm, Listen nebo píseň nazpívaná s Shakirou Beautiful Liar. Úspěšná taktéž byla s Jay-Zem Upgrade U. O dva roky později 2008 vydala Beyoncé dvou CD I Am...Sasha Fierce. 1. CD I am obsahuje zejména balady, za to 2. CD obsahuje velmi rytmické, taneční písně. CD sklízí velké úspěchy. Hlavně písně If You Were A Boy a Single Ladies. Ale další úspěchy se již rýsují.

Zajímavost:

Výška: 168 cm

Výzva

Jen jedna otázka:
KDO BUDE DALŠÍ OSOBNOSTÍ TÝDNE?
(pište do komentářů)
Taková (ne)normální rodinka

23. září 2009 v 20:50 | Turmë |  Ve stínu Sacré-Cœur
Vytáhnu všechny kufry na chodník a snažím se je pobrat. Teta a Max se mi snaží pomoct. Vejdeme do vchodových dveří a pak přes předsíň do obýváku.
Přímo proti dveřím na starém otomanu s květovaným potahem sedí většina mého příbuzenstva. Teda z matčiny strany.
Úplně na kraji sedí Nessa - moje oblíbená sestřenka. Má ji fakt ráda, máme toho hodně společného, protože jsme skoro stejně staré. Teda já jsem o pár měsíců starší, ale to nevadí. Nessa je zarytá optimistka, hrozný melancholik, ale šílená stydlivka. Občas mi to fakt leze na nervy.
Na nohou jí sedí "má" kočka Izzy ("má" je proto, že mi ji naši koupili na třetí narozky, ale pak jsme ji nemohli tahat po celém světě - tak jsem ji odkázala Nesse).
Vedle ní sedí uprostřed gauče jako na trůně teta Sophia. Vypadá jako postava z filmu pro pamětníky (typovala bych tak 30. léta). Má na sobě tmavé saténové šaty, které jí volně plandají okolo těla. Tetička je trochu korpulentní - byla operní pěvkyně (což ji ale to ji samo neomlouvá - ta zpěvačka z Nightwish je taky zpívala v opeře a nosí velikost 38). Na hlavě má jako vždy velký a okázalý klobouk s pavími pérky (někdo ujíždí na šálách, někdo zase na klóbrcích:)) a v ruce samozřejmě drahá cigareta na dlouhé luxusní špičce (mámu to její kouření hrozně rozčiluje).
A na kraji sedačky je…Hej co to je za týpky? Bože, vypadají dost slizce a upjatě (možná ho škrtí ta jeho staromódní kravatka:)).
"Christin zlato, vypadáš opravdu kouzelně…"rozplývá se Sophia: "…už je z tebe femme fatale. Měla bych tě naučit kouřit. Není nic horšího než ti ujetí amerikáni co mají věčně v ruce cígo. Tak barbarské, ani kouřit to neumí, vždyť budou mít prsty celé od nikotinu a…"
"Jen se opovaž Sophie. Bella by mně zabila. A já bych zabila tebe."rozkřikne se na ni Luisa. Zadržuju smích. Ach bože, tohle že jsou mí příbuzní. No já se podělám.
"Čau Nesso. Máš se?"přistoupím k ní a obejmu ji (ona je fakt moc stydlivá - nedokáže začít rozhovor ani se známým, natož s cizím).
"Christin tohle je náš rodinný přítel, Quentin Voisin. Vlastní několik uměleckých galerií."oznámí s jistou pýchou Luisa.
"Moc mě těší." "Hm…Mě také."zabručí, aniž by se na mě alespoň podíval.
Pěkně nevrlý nezdvořák. Asi pro něj nejsem dost dobrá. Tak ať si nakašle, fajnovka.
Vtom se rozletí dveře. A do obýváku vtrhne moje drahá uřícená praštěná sestra.
Pane jo, má ČERNÉ vlasy. Ona má přeliv. Máma ji zabije (a ona to ví).
Ségra má totiž stejnou barvu vlasů jako máma = zrzavou. Brácha je po tátovi hnědovlasí a já jsem se nepovedla, takže jsem půl na půl:).
"Ach Christin, dorazilas v celku. To jsem si oddychla."řekne, když se mi vrhá kolem krku: "Moc se omlouvám. Můj šéf je fakt nemožný. Jako by mě nemohl pustit o hoďku dřív."stěžuje si. Má ségra má jeden hrozný zlozvyk (teda ne JEDEN, má jich víc, ale tenhle je nejhorší) - vinu vždycky hází na ostatní. Když jsme byly malé, bylo to fakt peklo.
"Ale to nevadí. Hlavně že jsem tady."povím, ale v tom se zase projeví můj protestující žaludek: "Hele příbuzní a to ostatní, pojďte jíst nebo tu umřu hlady."vybídnu je.
"Hezká barva:)."rýpnu si do ségry.
Michèle mě sjede fakt šeredným pohledem, který říká: " Jestli jen cekneš, jseš mrtvá."
A je to jasný, z rodiny první zabijí mě:).


První podzimní den

23. září 2009 v 20:15 | Turmë |  Why so serious?
A je to. Léto je nadobro v trapu a začíná nám podzim. To znamená hodně barev, spadaného listí, vydlabaných dýní či pouštění draků. A pro blog Zázraky kolem nás to znamená mnoho změn (doufám, že k dobrému:)). Bude tu víc článků (snad), zajímavější videa (snad) a i jedna či dvě nové rubriky (tak tohle snad určitě:)). Takže se na vás budu těšit.
Vaše Turmë


Najdi svůj styl!

22. září 2009 v 17:45 | Turmë |  Najdi svůj styl!
Ahojky lidičky, má tu pro vás novou rubriku. Její název snad hovoří za vše - Najdi svůj styl!. Ano, pokud se chceš začlenit do nějákého určitého stylu, např.: se ti líbí Emo, retro atd., ale nevíš co to vlastě obnáší, je tu tato rubrika právě pro vás:).
Jo a taky bych chtěla upozorňovat před extrémy a nebezpečím, které mohou některé styly obsahovat - všeho moc prostě škodí:).


Mražená dobrota

21. září 2009 v 18:35 | Turmë |  (Ne)Obyčejné věci
Zmrzka je prostě ledová pochoutka, ze které srdce roztaje. Ale víte jaká je její historie, jak se vyrábí nebo dělí. Nebojte, vše se dozvíte teď a tady. A jelikož jsou tady poslední letní dny, tak si ji ještě užijme:).

Zmrzlina je chlazený nebo mražený mléčný výrobek ze směsi smetany nebo mléka, cukru, škrobu a přísad (ovoce, ochucovadla, stabilizátory aj.).

Historie

Sníh a led ochucený medem nebo ovocnou šťávou znali už ve starém Řecku a ve starém Egyptě. O tom, jak vznikla první skutečná zmrzlina, existuje více verzí. Některé prameny uvádějí, že to byli Mongolové, kteří ji rozšířili. Připravovali různé ochucené nápoje z mléka (kozího, velbloudího a jačího). Tyto nápoje ale díky chladnému horskému klimatu často zmrzly - a zmrzka byla na světě:). Recepty na takto vyrobenou zmrzlinu měl ve třináctém století přivézt do Evropy cestovatel Marco Polo. Podle jiné verze zase první zmrzlina vznikla díky Číňanům, od nich recept přebrali Arabové a Peršané. Od Arabů se naučili dělat zmrzlinu Italové a její výrobu rozšířili dále po Evropě (Arabské slovo scherbet znamená sladký sníh, z toho vzniklo italské slovo sorbetto, tedy sorbet). Na počátku se zmrzlina podávala jen v nejvyšších společenských kruzích.
V roce 1903 byl patentován zmrzlinový kornout a v roce 1921 byla vyrobena první zmrzlina s dřívkem. Roku 1936 byl sestrojen plně automatický rotační stroj, který zmrzlinu na špejli vyráběl. V pražském Laktosu se mražené krémy začaly vyrábět v roce 1949.

Současnost

Dříve se zmrzliny vyráběly v mlékárnách, dnes v mrazírnách. Býval to mléčný výrobek z mléka a smetany, v současné době se na jeho výrobu většinou používají rostlinné tuky. (Výrobky z rostlinných olejů a tuků - jsou levnější.) Pro průmyslově vyráběné zmrzliny se používají různé příchutě, které obsahují např. sušené mléko, guárovou gumu, stabilizátory, aromatické látky přírodně identické a barviva.

Zmrzlina a zdraví

Klady

* Zmrzlina se doporučuje při zánětech hrdla a ústní dutiny, při nechutenství a potížích s polykáním.

* Mléko ve zmrzlině je zdrojem vápníku a bílkovin.

Zápory

* Některé ingredience ve zmrzlině mohou vyvolávat alergie.

* Při nedodržení hygieny během výrobního procesu mohou být zdrojem nákazy koliformní bakterie. Právní předpisy však nařizují přísné hygienické podmínky, které musí výrobci při výrobě zmrzliny zajistit. Využívají uzavřené výrobní linky, aby byla vyloučena možnost styku surovin s lidmi.

Výroba

Nejdříve se uvaří hmota, která obsahuje vodu, mléko, cukr, tuk a různé koncentráty. Pak přichází na řadu pasterizace (tepelně se odstraní mikroorganismy) a homogenizace (promíchání směsi pod tlakem). Poté se směs šlehá a chladí. Pak se jí plní kornouty a kelímky nebo se formuje. Nakonec se zmrazí.

Rozdělení a označení

Z hlediska předpisů jsou zmrzliny to samé, co mražené krémy. Záleží jen na výrobci, jak své produkty označí. Konzistence mraženého krému musí být hladká, jemná, krémovitá, nemá obsahovat hrudky, větší krystaly a velké vzduchové bubliny, může však obsahovat viditelné částice přidaných ochucujících složek v nerozmělněné formě.

Mražené krémy se dělí na:

* mléčné - musí obsahovat nejméně 2,5 % mléčného tuku, nesmí obsahovat rostlinný tuk

* smetanové - obsahují alespoň 8 % mléčného tuku, nesmí obsahovat rostlinný tuk

* s rostlinným tukem - používá se rostlinný tuk, nejméně 5 %

* vodové - neobsahují tuk

* ovocné - vyrábí se z vody, obsahují nejméně 15 % ovocné složky (pokud se jedná o
citrusy a exotické ovoce, dolní hranice je 10 %), nesmí se do nich přidávat tuk

* sorbet - musí obsahovat nejméně 25 % ovocné složky (pokud se jedná o citrusy a exotické ovoce, dolní hranice je 15 %), nesmí se do nich přidávat tuk

Pokud je zmrzlina ochucena aromatizující látkou (a ne např. ovocem nebo ovocnou šťávou), musí být výsledný výrobek označený "s příchutí". Meruňková zmrzlina má tedy chuť z meruněk, ale zmrzlina s meruňkovou příchutí má chuť z meruňkového aroma. Toto pravidlo může porušit jen vanilková zmrzlina, která, i když obsahuje jen aroma, se může jmenovat vanilková.
Italská zmrzlina

Pravá italská zmrzlina není vyrobena z vody, rostlinných tuků a umělých přísad, ale ze smetany a čerstvého ovoce. To se odráží na její kvalitě a ceně. Zmrzlina vyrobená z přírodních surovin má vždy méně jásavou barvu než zmrzlina z umělých ingrediencí.

Točená zmrzlina

Je to zmrzlina připravovaná z tekuté směsi během odběru ze stroje na přípravu točené zmrzliny. Taková zmrzlina je také nazývána jako zmrzlina soft, což lze volně přeložit také jako zmrzlina lehká, teplá, měkká.

Skladování

Zmrzliny musí být v obchodě uloženy při teplotě -18° C nebo nižší. Teploměr by měl být v mrazicích boxech viditelně umístěný. Známkou špatného skladování je, pokud má zmrzlina zdeformovaný tvar, poškozený obal nebo obal s námrazou.

A další zajímavosti se dozvíte v tomto videu: